záhlavie © Ryōgo Narita
mmmm

Milosrdenstvo? Asi ťažko.

16. dubna 2016 v 22:26 | Lokusta
Anime Hagane no Renkinjutsushi (2009) patrí bezpochyby k mojim najobľúbenejším. Taktiež som presvedčená o tom, že v rámci shounen patrí k tým kvalitne spracovaným. Avšak, vysoké ohodnotenie automaticky neznemená, že nebudem nad danou sériou kriticky uvažovať. Práve naopak. Hľadám momenty, ktoré ma môžu z môjho nadšenia vyviesť, pretože "spravodlivo" ohodnotiť nejaké dielo, je pre mňa prioritou. Preto som objavila aj niekoľko skôr úsmevných detailov, ktoré idú v sérii proti logike. Samozrejme, fantastické shounen ide proti logike často, obzvlášť, keď sa snaží odvolávať na prírodné zákony, ale tentoraz chcem poukázať na jeden moment a som zvedavá, koľkí z vás nad tým tak realisticky uvažovali.


Moje zistenie sa týka 38 epizódy, keď sa Edward, Alphonse a Winry ocitli na Severe zoči voči Scarovi a na chrbát im dýcha Kimblee. V tejto časti sa Edovi podarí Scara polapiť, avšak na scéne sa objavia Marco s May a prehovoria chlapcov, aby Scara neodovzdali armáde, pretože ho potrebujú kvôli záchrane krajiny. Dôležitú úlohu tu zohráva aj Winry, ktorá sa za Scara tiež prihovorí a dokáže na chvíľu ignorovať fakt, že zabil jej rodičov. Uvedomuje si, že pomsta by jej ich nenavrátila, a že jej úloha je pomáhať druhým ako automechanik (tým vlastne odkazuje na 22 epizódu). Znak zmierenia medzi ňou a Scarom je ten, že mu obviaže ranu.

(© Hiromu Arakawa, štúdio Bones)

No a tu vzniká problém. Znie to síce poeticky a v anime išlo o pamätnú chvíľu, keby nenastal menší problém s hygienou. Ešte som totiž nepočula, aby nejaký lekár obväzoval otvorenú ranu pacientovi špinavým kusom látky. Tú sa Winry podarilo vyhrabať zo starej debne, ktorá sa nachádzala v opustenej budove...

Koniec koncov, ako sama tvrdí v danej epizóde - nikdy Scarovi neodpustí, len momentálne je pre dobro štátu dôležitejšie, aby s ním spolupracovali. To ale asi neznamená, že mu nemôže ranu infikovať škodlivými baktériami, ktoré v jeho tele vyvolajú infekciu, vďaka ktorej buď zomrie alebo mu amputujú ruku.

Reálne sa našťastie nič také nedeje, ale povedzme si úprimne, že po takomto nahliadnutí na danú situáciu získavame úplne nový pohľad. Takýchto nelogických momentov je tam naozaj veľa a ja by som vám ich rada časom všetky ukázala. Samozrejme, nejaké som si aj nemusela všimnúť, teda ak ste zaregistrovali niečo vy, pokojne píšte do komentárov.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 S c a r s | Web | 18. dubna 2016 v 20:57 | Reagovat

Je to už hodně dávno, co jsem obě verze anime viděla a v ani jedné si to nevybavuji. :D Ale i tak se přiznám, že se mi ta myšlenka infikovat Scarovi rány docela zamlouvá, nejsem si úplně jistá, jak se na tu situaci dívat.

Nemůžu ani potvrdit, zda se stejná situace objevila v manze, jelikož jsem v ní tak daleko nedošla a i když se mi nechce věřit, že by autorka zametla hygienu takto pod práh, ale zároveň ještě více nevěřím tomu, že by se Winry pokusila o něco takového, poněkud ne úplně zřejmým způsobem. Asi by bylo na zhodnocení lepší tuto scénu znovu vidět a sledovat každý její krok, což je samozřejmě něco, co jsem neudělala, takže se jen dohaduji. Možná tam ty podnětné náznaky vážně byly, pro mě ale těžko říct. Jsem zvědavá, až na ty kapitoly narazím. :D

Pokud se týče podobných situacích v FMA týče, bohužel si nic nevybavuji, ale musím se ti svěřit s něčím, u čeho jsem se vážně zasmála. Aktuálně u mě probíhá mánie na korejské seriály a v jednom z nich se tvůrcům podařil vážně mistrovský kousek. Hlavní hrdina schytal tři kulky do hrudníku a než ho vůbec dostali na sál, došlo i na resuscitaci. Chlapec se probral a ještě s kulkami hrudníku se sám zvedl a prošel po nemocnici. :D Někdy až déle potom, teprve proběhla operace. Prostě radost sledovat.

2 naoki-keiko | Web | 20. dubna 2016 v 11:13 | Reagovat

Fuu, už se vidím, jak tento komentář budu psát asi hodinu, ale začnu:

-anime, která se odehrávají v západním prostředí, všichni mají anglosaská jména, všechno se odehrává na západě, pokus o přízvuk, prostě všechno takové "zápaďácké", dokud někdo neotevře ty posuvné dveře, které v domech na západě nejsou obvyklé. Vlastně se v domech vyskytují minimálně. Není to v každém takhle laděném anime ale stává se.

-postava v anime je cizincem, jeho dabér předvádí husarské kousky v podobě přízvuků a dalších šíleností na které prostě nemá hlasivky. Po dvou takto vyslovených větách to vzdá a přechází na japonštinu. Zní to asi rasisticky, ale asiati jsou prostě jiná rasa a to se netýká jen vzhledu, ale i struktury těla- struktury hlasivek, jsou schopni vyslovovat zvuky o kterých se nám ani nezdá, ale jejich L-R se nezapře. Netýká se to pouze angličtiny, např. K-project- němčina.

Teď ke konkrétním případům:
Anime Ansatsu Kyoushitsu je o vyvrhelecké třídě 3.E, která musí zabít svého učitele aby zachránila svět. Zajímavé je, že na škole neexistuje žádná 1.E nebo 2.E, vysvětlení je následovné, buď byl třetí ročnk sílnější a proto museli mít třídu navíc. Nebo se ve třetím ročníku snižuje počet žáků ve třídách pro lepší zvládání vyuky a proto musí existovat ještě jedna třída- i když to je víc jak nepravděpodobné. U anime mám dokoukanou první řadu, třeba je to v pokračování nějak vysvětleno i když pochybuji.

Dalším anime je má srdcovka Psycho-pass, přesněji ta část první řady, kdy se snaží nalézt Makišimu. Když k tomu připočtu fakt, že on sám prohlásil, že se v Japonsku narodil, mělo by to znamenat, že musel chodit do školy, mít rodný list, někde získat vzdělání, lékařské prohlídky, očkování  atd. což by mělo znamenat, že o něm existuje záznam. A protože Sybila není blbá, měla by si tohle dát dohromady a vyhodit nějaké informace- i když to zrovna nebylo v jejím zájmu. Přesto tu existuje vodítko díky němuž se i obyčejní lidé (vyšetřovatelé, naháněči) mohli k Makišimovi přiblížit. Systém je založen nejen na snímačích psychometru, ale i kamerách na každé ulici- a Makišima nechodil kanály, pokud vím (např. po zabití Juki vylezl na osvětlenou a rušnou ulici a šel pryč). Teoreticky stačilo zadat do toho chytrého a všehovědoucího systému pár náznakových dat a něco by to asi vyhodilo. V době, kdy měli jeho fotografii, ji mohli se záznamy ze všech kamer porovnat a něco by to našlo. Pokud vím, neexistuje žádný flashback na Makišimu v podobě novely ani mangy natož anime, takže vycházím z toho co vím. Jinak Psycho-pass má těhle bot víc, když se člověk na to pořádně zaměří.

Dalším příkladem by mohl být One piece- kamarádka je jeho fanynkou dost dlouho (spíš bych tomu říkala posedlost) a už taky našla plno věcí, které buď jdou mimo logiku nebo nebezpečně zapadají do různých teorií (čísla nejsou v OP náhodná stejně jako fakt, že postavy, které nemají chlupaté nohy, vždycky umírají), ale to je trošku mimo téma.
Mě na One piece zaráží scéna první kapitoly, kdy Shanks zachraňuje Luffyho před mořskou obludou, která mu následně ukousne ruku a jediný, kdo to ořve je Luffy. Ten fakt, že Shanks trčí po ramena ve slané vodě, druhou rukou drží Luffyho a ten pahýl, kde dřív byla ruka je od ramene opravdu krátký, mě moc nenechává klidnou, protože na ztrátu končetiny tak brutálním způsobem se může i umřít. Vysvětlení jsou následovná- Shanks je badass postava, které je jedno, že ztratil ruku. Oda (autor) si neuvědomil tyto okolnosti. Tak jako tak mě vždycky zajímalo, jak potom Shankse v tom vidlákově (Luffyho rodné vesnici) dávali dohromady aby nevykrvácel. Domnívám se, že všechno se muselo odehrát v tom špinavým pajzlu... XD

Když budu zase trochu obecnější, ve všech kreslených počinech se většinou zapomíná na dominantu ruky- kdo je levák a kdo pravák. Těch stejně šikovných na obě ruce je asi jako šafránu takže je blbost aby taková postava byla v každém anime a ještě k tomu víckrát. Štve mě, když si v každé scéně přehazuje postava předmět se kterým by pracoval jen dominantní rukou zprava doleva a obráceně (držení pera, malování, bránění se při prvním a nenadálém útoku atd.). V anime si léváků a praváků všímám, dokonce se na ně zaměřuji. Kde je výrazně vidět dominantnost ruky je opět Psycho-pass, kdy  ten Makišimův hacker (Gu-sung Choe) preferuje mobil v levé ruce a u počítače si přehazuje myš na druhou stranu aby se mu u něj pohodlněji pracovalo. Ale větina tvůrců na praváky a leváky kašle.

Případů takovýchto bot by bylo ještě dost, ale nechci aby i tak můj dlouhý komentář byl ještě delší XD

3 Tsuki-chan | Web | 1. května 2016 v 16:40 | Reagovat

Nemohla som si pomôcť ale musela som sa na tom smiať lebo som si predstavila Winry ako keď mu to zaväzovala tým špinavým kusom látky si myslela, že "všetci si myslia, že som ti odpustila ale v skutočnosti ťa len pomaly a kruto zabijem" :D Ako chápem, že to určite nebol jej skutočný zámer ale keď si napísala túto chybu, ktorej sa dopustili nemohla som sa ubrániť tej predstave ako ho vlastne potajomky zabíja (tichá pomsta :D) Ja som vždy tu scénku tak ako väčšina videla ako symbolickú, že mu to zaviazala na znak zmierenia a nikdy som si neuvedomila, že mu to zaväzuje nejakým špinavým kusom handry, ktorý mu môže spôsobiť otravu krvi. Neviem ako to bolo v mange ale myslím si, že podobne, autori si asi proste nejak neuvedomili čo nechcene napáchali. Zaujímavý postreh :-)

4 Lokusta | Web | 4. července 2016 v 10:06 | Reagovat

[1]:  Mne sa to dosť zarylo do pamäte lebo Scar je postava, ktorej prítomnosť som si vždy užívala. Nepripadal mi prvoplánový. Mangu som tiež nečítala až do konca. Plánujem si našporiť na celú sadu a kúpiť si to naraz, takže až potom zistím, ako to Arakawa vymyslela. Ale v anime mi to pripadalo trochu smiešne, obzvlášť, keď diváci kvôli tomu Winry obdivujú za jej láskavosť a pritom je tam taký "hygienický" kiks. Tak kórejské seriály sú niekedy osobitná kapitola. :D

[2]: Ďakujem za vyčerpávajúci komentár. Takéto ma tešia najviac.
S nepodarenými jazykmi si vždy spomeniem na Monster - čeština (bez titulkov nerozumieš nič :D) a Durarara - Izayova ruština.
Myslím, že neúspešné (nelogické) hľadanie zločincov je veľmi časté aj v iných anime. Občas ma taká séria aj kvôli tomu prestane baviť, keď mi začne byť jasné, že už ho mohli mať mnohokrát chyteného, ale len zbytočne naťahujú čas.
S tými ľavákmi je to zaujímavá pripomienka. Obzvlášť, keď si uvedomíme, že v škôlke v japonsku deti nútia, aby držali ceruzky v pravej ruke, napriek tomu, že sú ľaváci. V tomto sú dosť "zaostalí".

[3]: Ja som na Scara pomerne citlivá. Aj keď mám Winry rada (koho nemať z FMA v obľube, však?) Takže hneď som si hovorila, že toto nie je v poriadku, toto nie je v poriadku. :D

5 Šíryen | E-mail | Web | 19. července 2016 v 21:21 | Reagovat

Taaaak nad tímto by mne asi nenapadlo, se zamyslet. Máš u mne zlatého bludišťáka.

6 Lokusta | Web | 19. července 2016 v 22:40 | Reagovat

[5]: Je veľa ľudí, ktorí danú scénu obdivujú, preto mi to nedalo, musela som poukázať na nelogickosť, vďaka ktorej situácia mierne stráca na sile.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.